Manufacturer of a wide range of products which include 12g port 8 poe ports option full gigabit managed ethernet switches and cctv camera tester.
₹ 125000 / Piece Get Latest Price
| Model Name/Number | 12g Port 8 Poe Ports Option Full Gigabit Managed |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220 V |
| Usage/Application | For Commercial |
| Brand Name | Alltronix International Inc |
| Phase | Single Phase |
₹ 85000 / Piece Get Latest Price
| Color | Black |
| Model Name/Number | CCTV Camera Tester |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Laboratory |
| Frequency | 60Hz |
Whether you are installing or troubleshooting cameras, SecuriTEST IP supports all your power requirements for IP and analogue cameras.
No need for separate power injectors
Camera Identification and Login
QuickIP™ automates the process of connecting to IP cameras, allowing novice technicians to configure IP cameras as easily as analogue cameras. For instances where dynamic IP addresses are required by the camera, SecuriTEST IP CCTV tester has a built-in DHCP server making setup easy and eliminating the need for additional network hardware. A suite of networking troubleshooting tools are available to pinpoint and solve network connectivity issues.
IP Camera Setup
SecuriTEST IP offers a comprehensive range of ONVIF and non-ONVIF camera setup tools to ensure the camera is installed correctly.
Analogue and HD Camera Setup
Easily setup analogue cameras.
Test pattern generator to adjust screens
Professional Reports*
* Only applicable when using the ONVIF protocol
BIRENDRA KUMAR (Proprietor)
Alltronix International Inc
Plot No. 20, Amulya House, G R Reddy Nagar
Hyderabad - 500062, Telangana, India