₹ 225000 / Piece Get Latest Price
| Ports | 3 Port |
| Switch Type | Managed |
| Switch Speed | 10/100/1000 Mbps |
| PoE Support | No PoE |
| Placement | Wall Mount |
| Switch Mounting | Table Top |
| Management | Console Port |
| Warranty | 1 Year |
| Brand | Netgear |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 6000000 / Piece Get Latest Price
| Cutting Capacity | 280mm |
| Blade Size | 3120x27x0.9mm |
| Material Cut | Brass, Mild Steel, Alloy Steel, Aluminium, Stainless Steel, Cast Iron, Tool Steel, Copper |
| Motor Power | 1.5 HP |
| Coolant System | Without Coolant |
| Blade Speed | 70 m/min |
| Max Round Cutting | 350 mm |
| Max Square Cutting | 350x350 mm |
| Machine Type | Automatic |
| Automation Grade | Fully Automatic |
Minimum order quantity: 1 Piece
The Bianco 370 AF is an automatic band saw machine with bow, vice movement and material feeding at hydraulic control. Automatic fast up/down bow movement controlled by feeler pin. Downfeed with infinitesimal adjustment. Manual setting of the cutting length through mechanical handle, quantity of pieces to be cut and all machine functions are operated and controlled by PLC. Mechanical blade tensioning controlled by limit switch. The machine is equipped with perimetrical safety protection, double safety button for cycle start-up and low voltage electrical system according to EC rules.
While the machine is operating in automatic mode, we suggest you not to feed full material bigger than 150 mm Ø
The CNC model allows to control all the machine functions and possibility to store up to 99 cutting programs.
₹ 45000 / Piece Get Latest Price
| Model Name/Number | IOthinx4500 |
| Brand | MOXA |
| Network Speed | 10/100 |
₹ 98000 / Piece Get Latest Price
| Processor | Core i7 |
| Processor Type | Intel i7 |
| Memory Size | 32 GB |
| Bench Top Support | yes |
| Dimensions | YES |
| Ethernet Lan | 4 |
| Lcd Display Type | no |
| Power Supply | YES |
| Protection | YES |
| Relative Humidity | YES |
Minimum order quantity: 1 Piece
Get Latest Price
Today, network technicians have a broad selection of software troubleshooting tools at their disposal and whilst useful in certain situations and environments they do have limitations. NaviTEK NT on the other hand offers a comprehensive suite of test and troubleshooting functionality only found on dedicated hand-held testers:-
₹ 450000 / Piece Get Latest Price
| Processor Type | i7 |
| Model Name/Number | V2406C |
| Color | Black |
| Processor Name | Intel Pentium |
| Operating System | Windows |
| Warranty | 3 year |
| Memory Size | 16 GB |
₹ 47000 / Piece Get Latest Price
| PoE Standard | IEEE 802.3af |
| Number of Ports | 4 Ports |
| Usage/Application | Industrial |
| Power Budget | 30W |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 138000 / Piece Get Latest Price
| Processor | Core i3 |
| Frequency | 60Hz |
| Voltage | 220V |
| Usage/Application | For Commercial |
| Brand Name | Alltronix International Inc |
| Color | Grey |
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Accuracy | Any |
| Operating Range | Any |
| Usage/Application | Any |
| Model Name/Number | Any |
| Voltage | Any |
| Country of Origin | Made in India |
Temperature range -50???+200°C
Stainless steel protection tube
HART communication output optional
Pt100 Class A high precision temperature sensor
Output: 4-20mA
Ambient temperature: -20 ~ +55 ° C
Process interface standards: ASME BPE, ISO 2852, DIN 32676
Process interface size: Tri-clamp DN15???DN100
Protective casing: 6mm outer diameter, length 30 ~ 150mm
Thermal resistor ferrule: Pt100 temperature sensor, EN60751, Class A
Response time: <1s
BIRENDRA KUMAR (Proprietor)
Alltronix International Inc
Plot No. 20, Amulya House, G R Reddy Nagar
Hyderabad - 500062, Telangana, India