Prominent & Leading Manufacturer from Hyderabad, we offer 8 port rs 232/422/485 usb to serial protocol converter, 16 port rs 232, rs 422/485 and rs 232/422/485 usb to serial protocol converter, 4 port rs 232/422/485 usb serial protocol converter, 2 port rs 232/422/485 usb to serial protocol converter, 1 port rs 232 rs 422/485 rs 232/422/485 usb to serial protocol converter and 1 port dnp3/iec 101/iec 104/modbus to iec 61850 gateways protocol converter.
₹ 80000 / Piece Get Latest Price
| USB Support Type | USB 3.1 |
| Material | Plastic |
| Color | Black |
| Cable Length | 8 meter |
| Number Of Ports | 8 |
| Warranty | 1 Year |
₹ 35000 / Piece Get Latest Price
| Data Rate (bits per second) | 1200 bps |
| Approval | CE |
| Brand | Alltronix International Inc |
| Warranty | 1 Year |
| Color | Black |
₹ 38000 / Piece Get Latest Price
| USB Support Type | USB 2.0 |
| Material | Plastic |
| Color | Black |
| Cable Length | 5 meter |
| Number Of Ports | 4 |
| Warranty | 1 Year |
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| USB Support Type | USB 3.0 |
| Material | Plastic |
| Color | Black |
| Cable Length | 3 meter |
| Number Of Ports | 2 |
| Warranty | 1 Year |
₹ 8500 / Piece Get Latest Price
| Data Rate (bits per second) | 1200 bps |
| Approval | CE |
| Brand | Alltronix International Inc |
| Warranty | 1 Year |
| Color | White |
| Frequency | 50Hz |
₹ 79000 / Piece Get Latest Price
| Ethernet Ports | 1 Port |
| Interface | RS 485 |
| Serial Port Number | 1 |
| Modbus Type | Modbus RTU |
| Backplane Current Load | 15A |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 75000 / Piece Get Latest Price
| Fiber Type | Single Mode |
| Data Rate | 10/100Mbps |
| Usage | Networking |
| Connector Type | SFP Slot |
₹ 67000 / Piece Get Latest Price
| Network Speed | 10/100 Mbps |
₹ 65000 / Piece Get Latest Price
| Ethernet Ports | 1 Port |
| Interface | RS 422 |
| Serial Port Number | 2 |
| Modbus Type | Modbus RTU |
| Frequency | 60Hz |
| Voltage | 220V |
₹ 49000 / Piece Get Latest Price
| Interface | RS 485 |
| Serial Port Number | 2 |
| Modbus Type | Modbus RTU |
| Backplane Current Load | 15A |
| Frequency | 50Hz |
| Ethernet Ports | 1 Port |
₹ 75000 / Piece Get Latest Price
| Serial Port Number | 4 |
| Modbus Type | Modbus RTU |
| Backplane Current Load | 20A |
| Country of Origin | Made in India |
| Ethernet Ports | 1 Port |
| Interface | RS 485 |
₹ 76000 / Piece Get Latest Price
| Ethernet Ports | 1 Port |
| Serial Port Number | 1 |
| Modbus Type | Modbus RTU |
| Backplane Current Load | 10A |
| Country of Origin | Made in India |
| Interface | RS 485 |
₹ 80000 / Piece Get Latest Price
| Ethernet Ports | 1 Port |
| Interface | RS 485 |
| Serial Port Number | 1 |
| Modbus Type | Modbus RTU |
| Backplane Current Load | 15A |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 59000 / Piece Get Latest Price
| Ethernet Ports | 1 Port |
| Serial Port Number | 1 |
| Modbus Type | Modbus RTU |
| Backplane Current Load | 15A |
| Country of Origin | Made in India |
| Interface | RS 485 |
₹ 35000 / Piece Get Latest Price
| Modbus Type | Modbus RTU |
| Interface | RS 485 |
| Serial Port Number | 1 |
₹ 48000 / Piece Get Latest Price
| Throughput | 100 Mbps |
| Type | Router |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Black |
BIRENDRA KUMAR (Proprietor)
Alltronix International Inc
Plot No. 20, Amulya House, G R Reddy Nagar
Hyderabad - 500062, Telangana, India