Our range of products include ethernet remote i/o with 2-port ethernet switch, 8 port compact unmanaged ethernet switch, 8 port managed ethernet switche, 8g port full gigabit managed ethernet switches, 8-port entry-level managed ethernet switches and 5-port entry-level managed ethernet switches.
₹ 18000 / Piece Get Latest Price
| Device Type | Switch |
| Usage/Application | Industrial |
| Model Name/Number | E1200 series |
| Ports | 8 Ports |
| Network Speed | 10/100 |
| Number Of Ports/Pins | 2 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 45000 / Piece Get Latest Price
| Number of Ports | 8-Port Unmanaged Switches |
| Brand | Alltronix International Inc |
| Model Name/Number | 8 Port Compact Unmanaged |
| Warranty | 1 Year |
| Frequency | 50Hz |
| Voltage | 220V |
₹ 75000 / Piece Get Latest Price
| Primary Port Type | Gigabit |
| Area Network Type | MAN Capable |
| Color | Grey |
| Buffer Size | 192 Kb |
| Power Consumption | 20W |
₹ 11000 / Piece Get Latest Price
| Number of Ports | 8-port gigabit switches |
| Brand | Alltronix International Inc |
| Type | Managed |
| Volatge | 220V |
| Usage/Application | For Commercial |
| Warranty | 1 Year |
₹ 45000 / Piece Get Latest Price
| Area Network Type | LAN Capable |
| Model Name/Number | 8-port entry-level managed |
| Frequency | 60Hz |
| Voltage | 220V |
₹ 38000 / Piece Get Latest Price
| Area Network Type | LAN Capable |
| Model Name/Number | 5-port entry-level |
| Brand Name | Alltronix International Inc |
| Frequency | 60Hz |
₹ 115000 / Piece Get Latest Price
| Primary Port Type | Gigabit |
| Area Network Type | LAN Capable |
| Color | Grey |
| Power Consumption | 20W |
| Frequency | 50Hz |
₹ 35000 / Piece Get Latest Price
| Area Network Type | LAN Capable |
| Model Name/Number | Industrial 8 Port |
| Brand Name | For Commercial |
| Frequency | 50Hz |
| Voltage | 220V |
₹ 30000 / Piece Get Latest Price
| No. of Ports | 7 |
| Current per port | 2A |
| Frequency | 50Hz |
| Voltage | 220V |
| Phase | Single Phase |
| Usage | For Commercial |
₹ 78000 / Piece Get Latest Price
| Ethernet Ports | 1 Port |
| Serial Port Number | 1 |
| Modbus Type | Modbus RTU |
| Backplane Current Load | 10A |
| Country of Origin | Made in India |
| Interface | RS 485 |
₹ 85000 / Piece Get Latest Price
| Number of Ports | 16-Port Unmanaged Switches |
| Brand | MOXA |
₹ 178000 / Piece Get Latest Price
| Number of Ports | 16-Port Unmanaged Switches |
| Brand | MOXA |
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Number of Ports | 8-Port Unmanaged Switches |
₹ 115000 / Piece Get Latest Price
| Number of Ports | 16-Port Unmanaged Switches |
₹ 245000 / Piece Get Latest Price
| Model Name/Number | 16+2g-Port Gigabit Managed |
| Frequency | 50Hz |
| Voltage | 220V |
| Usage/Application | For Commercial |
| Brand Name | Alltronix International Inc |
| Phase | Single Phase |
₹ 176000 / Piece Get Latest Price
| Model Name/Number | 24+2G-port modular managed |
| Frequency | 60Hz |
| Voltage | 220V |
| Usage/Application | For Commercial |
| Brand Name | Alltronix International Inc |
₹ 198000 / Piece Get Latest Price
| Model Name/Number | 4G Port Gigabit Modular Managed |
| Frequency | 60Hz |
| Voltage | 220V |
| Usage/Application | For Commercial |
| Brand Name | Alltronix International Inc |
| Color | Black |
₹ 32000 / Piece Get Latest Price
| Model Name/Number | 8G-port full Gigabit |
| Frequency | 60Hz |
| Voltage | 220V |
| Usage/Application | For Commercial |
| Brand Name | Alltronix International Inc |
₹ 632000 / Piece Get Latest Price
| Model Name/Number | 24G Port Layer 3 Ful |
| Frequency | 60Hz |
| Voltage | 220V |
| Usage/Application | For Commercial |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand Name | Alltronix International Inc |
₹ 198000 / Piece Get Latest Price
| Ethernet Ports | 1 Port |
| Interface | RS 422 |
| Serial Port Number | 4 |
| Modbus Type | Modbus RTU |
| Frequency | 60Hz |
| Voltage | 220V |
₹ 8000 / Number Get Latest Price
| Type | Rugged |
| Area Network Type | LAN Capable |
| Network Speed | 10/100 Mbps |
| Storage Temperature | 20-40 Degree C |
| Ethernet Standard | IEEE 802.11ac |
₹ 498000 / Piece Get Latest Price
| Number of Ports | 8-port gigabit switches |
| Type | Managed |
| Volatge | 220V |
| Brand | Alltronix International Inc |
| Usage/Application | For Commercial |
| Model Name/Number | EN 50155 12+4G/24+4G-port |
₹ 432000 / Piece Get Latest Price
| Model Name/Number | 8G-port (with 802.3bt PoE option) |
| Frequency | 60Hz |
| Voltage | 220V |
| Usage/Application | For Commercial |
| Brand Name | Alltronix International Inc |
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| No. of Ports | 7 |
| Frequency | 50Hz |
| Voltage | 220V |
| Phase | Single Phase |
| Usage | For Commercial |
| Color | Black |
₹ 8500 / Piece Get Latest Price
| Number of Ports | 8-Port Unmanaged Switches |
| Brand | MOXA |
₹ 75000 / Piece Get Latest Price
| Data Rate | 1Gbps |
| Fiber Type | Single Mode |
| Connector Type | SC |
BIRENDRA KUMAR (Proprietor)
Alltronix International Inc
Plot No. 20, Amulya House, G R Reddy Nagar
Hyderabad - 500062, Telangana, India